Finálový turnaj se poprvé koná v České Lípě a to může být pro někoho nový zážitek. Tak proč se zajímat o počasí...
Kdo by snad přece jen nechtěl ponechat nic náhodě, ať se raději připraví na dvě varianty - suchou a mokrou. Ta první hovoří o příjemném ránu (žádné přízemní mrazíky) a odpoledních teplotách nad dvacetistupňovou hranicí. Ta druhá se s první nevylučuje, ale napovídá něco o možných přeprškách. Jak to bude doopravdy, se v nevyzpytatelném podzimním povětří vyjasní nejspíš vpředvečer akce, nebo dokonce až ráno. Na každý pád se ještě nemají dostavit žádné plískanice.
Zavítat o prvním říjnovém čtvrtku na sever Čech se možná vyplatí i s rodinou. Nakonec, jde o závěr túry, takže třeba bude co slavit, navíc v místě, kam golfista z jiných regionů nezamíří až tak často. A možná, že tak neučiní ani jako běžný cestovatel. Přitom jde o krásný kout krajiny, kde se České středohoří potkává s Lužickými horami a panoramata dvou rozdílných kopcovitých útvarů jsou z fairwayí viditelná. Stejně jako dvě dominanty - vysílač Ještěd a zřícenina hradu Bezděz. Pojmy jako Kokořínsko, Sloup, Máchovo jezero nebo Ralsko, vše v několikaminutovém dosahu od města, jsou turistickými ikonami, takže tip na výlet?
Pokud zůstaneme u sportu, areál Golf resortu Česká Lípa, nacházející se severně od města, je umně zasazen do jinak fádního kusu země mezi poli, jenž je ovšem částečně lemován lesem a dotýká se jezírka protáhlého tvaru zvané Gabčíkovo. Jak se hráči postupně vzdalují od klubovny, zapomínají, že kousek od ní se nachází vcelku frekventovaná silnice na Nový Bor. Najednou je slyšet hlavně zvuky přírody. Výběrem lokality se podařilo vytvořit čistě naturální prostředí pro hru se skvělou dostupností.
Nač bude - zvlášť v říjnu - nutné se připravit, je vysoká šance silnějšího větru. Hřiště je částečně otevřené do okolí, a přestože se zdá, že jamky se víceméně táhnou ve východo-západní linii, tento dojem může leckoho zradit. Jsou tu tři ostré doglegy a několik dalších jamek před greenem nepříjemně "uhne". Oříškem jsou všechny zdejší třípary - buď na nich čeká nepříjemná voda, nebo prostředí vizuálně zkresluje výhled na green.
Kompletní osmnáctka, kam SEAT ProRace Tour míří, byla dokončena teprve před dvěma lety, spousta prvků působí stále ještě čerstvým dojmem, například nízké nedávno zasazené stromy. Je třeba mít na paměti i aut, občas tvořený plotem. Na druhé straně je příjemná jakákoli absence jiných nepříjemných překážek, jako jsou dráty elektrického vedení. Pozor - není to náhoda, vše, co bylo ve vzduchu, šlo při stavbě hřiště kvůli golfu do země!
Hrát v České Lípě neznamená zdolávat Himaláje, nicméně kopce tu jsou. Někomu se poštěstí spatřit nad vrcholem jednoho z nich vzlétat letadlo místního aeroklubu, což ovšem při přípravě na ránu nemusí být až takový zážitek. A pozor i na zdejší rough, míč se v něm těžko hledá, má nerovný podklad a vegetace v něm bují, jak to umí - nekultivovaně.
Délka českolipského hřiště z jednotlivých odpališť je následující: bílá 6232 metrů, žlutá 5824 metrů a červená 5017 metrů. Samotná čísla to tak úplně neodhalí, kdo však na finále Seat Pro Race přijede, a jeho flight bude složen z hráčů různých hendikepů, nebo bude mužsko-žensky smíšený, přesvědčí se, jak odlišné herní strategie se zde uplatní. Na druhé straně to znamená, že hrát tady rozhodně není nuda.
Klubové prostory nejsou rozlehlé, ale mají přívětivý design a - jsme zase u počasí - nejlepší je posezení na přilehlé terase. Ve spojení s tradičně kvalitním turnajovým zázemím a cateringem to může být pozvánka k účasti pro váhající. A co rozhodně stojí za to, je zdejší driving.