A rozhodně ne ze snobismu, jak tomu bývalo před lety. Navštívit resort nacházející se na protilehlém kopci od legendárního hradu totiž znamená hlavně připravit se na velký sport.
Dosáhnout na Karlštejně dobrého výsledku, nebo dokonce zlepšit handicap, není snadné. Zato když se oprostíte od tradičních muk z nevydařené rány nebo nedotaženého puttu, hrát tady je čirá radost. A tak by to vlastně mělo být s golfem stále. Nač se trápit, když nás tak baví? Do nástrah vlnitého a členitého hřiště vyražte s jasnou myslí.
Koncepce původní karlštejnské osmnáctky, tedy souboru jamek obtočených kolem nejvyššího bodu areálu, kde se nachází klubovna, je dostatečně známá. Architekt Les Furber pracoval také v Berouně. Možná neznáme některé z jeho amerických, kanadských, švýcarských nebo německých hřišť, avšak kubánské Varadero třeba ano. Na každý pád nesou práce jeho firmy stopy originality.
Pro Karlštejn zvolil Furber ve spolupráci s Jimem Eremkem speciální rytmus - první devítka se otáčí proti směru hodinových ručiček, druhá opačně, tak aby fairwaye šly po vrstevnici. Na každý pád je nutné zdolat velké převýšení a dobře promyslet strategii. Často se vám nestane, že hrajete podobnou ránu jako na již absolvovaných jamkách, pokud se to stane vůbec. Nebo si to ani nepamatujete. Je to hřiště, jež dokáže golfistu zaměstnat fyzicky i mentálně.
Zásadní roli zde hraje také vítr. Většinou vane od západu, což znamená vyrovnat se hlavně s jeho působením proti a po míči, takže přidává i ubírá ranám jednu i dvě hole. Naopak třeba na sedmičce a dvanáctce půjde vítr silně z boku, od příjezdové silnice není prostor nijak chráněn. Za nejtěžší jsou považovány jamky 4 a 5 ve spodní hranici svahu, kde se málokdo odváží hrát na par.
K původním osmnácti jamkám z roku 1993, které budou sloužit jako dějiště čtvrtého dílu Seat ProRace Golf Tour, přibyla na jižním svahu kopce Voškov devítka dokončená v roce 2008 a rozhodně se vyplatí ji zkusit, třeba i samostatně. Je to zase jiný zážitek.
Ale my se soustřeďme na to, co nás čeká. Stav hřiště hlásí Karlštejn jako velmi dobrý, ovšem předpověď počasí hovoří o možnosti přeháněk. To by pak mohl být zase "jiný" zážitek. Ačkoli mokré gripy nejsou golfistovým vytouženým přáním, k outdoorovému sportu taková věc také patří.
Při příjezdu na Karlštejn po plzeňské dálnici od Prahy je třeba vzít v úvahu uzavírku mostu v Berouně nad železnicí. Webové stránky resortu doporučují pokračovat několik kilometrů a zvolit cestu přes Králův Dvůr, jakou obvykle jezdí hráči mířící na Karlštejn od západu. Romantická je samozřejmě cesta lesy severně od obce a hradu, nebo turistická klasika podél Berounky.